:סוגי האבחונים השונים

הערכה התפתחותית

הערכת התפתחות לתינוקות ופעוטות במהלך השלוש השנים הראשונות לחיים מתבצעת על פני התחומים השונים: קוגניציה, שפה, תקשורת, מוטוריקה והתחום הרגשי אשר נבדקים ביחס לגיל הכרונולוגי של הילד.

האבחון משמש על מנת לקבוע האם קיים עיכוב התפתחותי בתחום מסויים, האם יש צורך בטיפול פארה-רפואי או להתאמת מסגרת חינוכית.

אבחון  פסיכולוגי

אבחון המיועד לילדי הגן (מעל גיל 3 שנים) אשר בודק את מגוון יכולותיו הקוגניטיביות של הילד, את יכולות התקשורת שלו ואת מצבו הרגשי.

מאפשר להתרשם מיכולות הקשב והריכוז, האם קיים סיכון להתפתחותן של לקויות למידה, בשלות לכיתה א', התאמת סיוע בגן, הפנייה להערכות פארה-רפואיות (קלינאית תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה) ורפואיות (נוירולוג, רופא התפתחותי או פסיכיאטר), קווים לבניית תכנית טיפולית מערכתית וחוות דעת לועדות שילוב והשמה. 

אבחון רגשי-חברתי

אבחון המבוסס על שימוש במספר כלים לשם הערכת מצבו הרגשי של הילד. האבחון משלב שימוש בכלים השלכתיים, משחק משותף, תצפיות בקליניקה ובגן הילדים.

האבחון הרגשי הינו חלק מאבחון פסיכולוגי מקיף. 

 

אבחון בשלות

אבחון המתבצע בגן חובה על מנת להעריך את בשלותו של הילד לקראת המעבר לבית הספר. האבחון משלב הערכה קוגניטיבית ורגשית-חברתית  וההמלצות יתייחסו לשאלת הישארות שנה נוספת בגן חובה או עלייה לכיתה א'.

 

אבחון תקשורת (אוטיזם)

אבחון המתבצע על מנת להעריך את קשייו התקשורתיים הילד. תוצאותיו יקבעו האם הילד עונה על הקריטריונים לרצף האוטיזם. האבחון כולל הערכה קוגניטיבית, תפקודית, רגשית ותקשורתית וההמלצות יתייחסו לצרכיו הטיפוליים של הילד ולצרכיו החינוכיים. 

 

כל אבחון והערכה פסיכולוגית נפתחים בשיחת היכרות עם ההורים בה ימסרו פרטים על התפתחות הילד ועל הסיבה לפנייה. חשוב להגיע לפגישה הזו עם מסמכים רפואיים, סיכומי אבחון קודמים ודו"חות ממטפלים אחרים, במידה וקיימים.

בשלב הבא בדרך כלל יתקיימו שני מפגשים עם הילד בהם יועבר האבחון הפורמלי.

לעיתים יש צורך במפגש נוסף לתצפית משפחתית.

חשוב לי לקבל תמונה מפורטת עד כמה שניתן לגבי תפקודו של הילד בתחומים השונים של חייו, לכן אני נוהגת לשוחח עם הגננת ועם מטפלים נוספים המכירים את הילד.

הפגישה האחרונה תערך כשבוע לאחר סיום האבחון ובה יימסרו להורים בכתב תוצאות האבחון וההמלצות.

אורית רובין בן חיים

פסיכולוגית התפתחותית מומחית

מנהלת גילוי רך - גילוי קשיים התפתחותיים בגיל הרך

052-2299255

הוד השרון

אורית רובין בן-חיים

פסיכולוגית התפתחותית מומחית

  • Facebook Clean Grey