top of page

סוגי ההערכות והאבחונים השונים

הערכה התפתחותית כללית מקוונת לתינוקות, פעוטות וילדי גן (גילאים 0-6) - גילוי רך

הורים רבים מסתובבים עם דאגה להתפתחות של ילדם, לא בטוחים האם יש צורך בטיפול של איש מקצוע או שמדובר בקשיים ועניינים נורמטיביים. 

הורים אחרים שמעוניינים לפנות לאיש מקצוע, מוצפים משפע האפשרויות הטיפוליות הקיימות היום ולא בטוחים מיהו איש המקצוע המדוייק עבורם.

ישנם הורים שמעוניינים בשירות פרטי, איכותי, מקצועי, חסוי ומהיר, בלי המתנה ארוכה ולשמור את המידע אצלם מבלי לערב גורמים חיצוניים עדיין.

ההערכה המקוונת מטרתה לעזור להורים בתוך זמן קצר מאוד, בקלות רבה, בלי לצאת מהבית, בלי לתאם יומנים ובלי להמתין לתורים, בתהליך מקוון וידידותי ומכל מכשיר, לדעת האם הילד זקוק לעזרה מקצועית, ואם כן, איזו עזרה בדיוק מתוך שלל האפשרויות הקיימות היום. ההיכרות עם הילד נעשית באמצעות שאלוני הורים מפורטים וניתוח סרטוני וידאו ביתיים מסביבתו הטבעית של הילד, לכן היא בעלת יתרונות רבים. לפרטים נוספים>>

אבחון פסיכולוגי התפתחותי לתינוקות ופעוטות

הערכת התפתחות לתינוקות ופעוטות במהלך השלוש השנים הראשונות לחיים מתבצעת על פני התחומים השונים: קוגניציה, שפה, תקשורת, מוטוריקה והתחום הרגשי אשר נבדקים ביחס לגיל הכרונולוגי של הילד.

האבחון משמש על מנת לקבוע האם קיים עיכוב התפתחותי בתחום מסויים, האם יש צורך בטיפול פארה-רפואי או להתאמת מסגרת חינוכית.

אבחון  פסיכולוגי התפתחותי לילדי הגן

אבחון המיועד לילדי הגן (מעל גיל 3 שנים) אשר בודק את מגוון יכולותיו הקוגניטיביות של הילד, את יכולות התקשורת שלו ואת מצבו הרגשי.

האבחון מאפשר להתרשם מיכולות הקשב והריכוז, האם קיים סיכון להתפתחותן של לקויות למידה, בשלות לכיתה א', התאמת סיוע בגן, הפנייה להערכות פארה-רפואיות (קלינאית תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה) ורפואיות (נוירולוג, רופא התפתחותי או פסיכיאטר), קווים לבניית תכנית טיפולית מערכתית וחוות דעת לועדות זכאות ואפיון. 

אבחון פסיכולוגי לילדי בית הספר

אבחון המיועד לילדים עד גיל 9 שנים ו-11 חודשים אשר בודק את מגוון יכולותיו הקוגניטיביות של הילד: שפה, תפיסה, זכרון, עיבוד, התארגנות, מוטוריקה עדינה וכן את יכולות התקשורת שלו ואת מצבו הרגשי. אבחון זה אינו כולל אבחון דידקטי.

האבחון מאפשר להתרשם מיכולות הקשב והריכוז, האם קיים סיכון להתפתחותן של לקויות למידה, התאמת סיוע לימודי או רגשי בכיתה, הפנייה להערכות פארה-רפואיות (קלינאית תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה) ורפואיות (נוירולוג, רופא התפתחותי או פסיכיאטר), קווים לבניית תכנית טיפולית מערכתית וחוות דעת לועדות זכאות ואפיון. 

אבחון פסיכולוגי ממוקד תקשורת (אוטיזם)

אבחון המתבצע על מנת להעריך את קשייו התקשורתיים הילד. תוצאותיו יקבעו האם הילד עונה על הקריטריונים לרצף האוטיזם. האבחון כולל הערכה קוגניטיבית, תפקודית, רגשית ותקשורתית וההמלצות יתייחסו לצרכיו הטיפוליים של הילד ולצרכיו החינוכיים (השמה בגן/כיתת תקשורת, סייעת אישית ועוד). 

הערכה רגשית-חברתית

אבחון המבוסס על שימוש במספר כלים לשם הערכת מצבו הרגשי של הילד. האבחון משלב שימוש בכלים השלכתיים, משחק משותף, תצפיות בקליניקה ובגן הילדים.

האבחון הרגשי הינו חלק מאבחון פסיכולוגי מקיף. 

אבחון בשלות

אבחון המתבצע בגן חובה על מנת להעריך את בשלותו של הילד לקראת המעבר לבית הספר. האבחון משלב הערכה קוגניטיבית ורגשית-חברתית  וההמלצות יתייחסו לשאלת הישארות שנה נוספת בגן חובה או עלייה לכיתה א'.

מעקב פגים

אבחון התפתחותי ומעקב אחר התפתחותם של תינוקות שנולדו לפני המועד, במטרה לאתר עיכובים וקשיים התפתחותיים הדורשים התערבות מקצועית.

איך נערך האבחון?

פגישות האבחון מתקיימות בקליניקה נעימה בהוד השרון. כל אבחון והערכה פסיכולוגית נפתחים במילוי שאלון גילוי רך - שאלון הורים התפתחותי רב תחומי ומקוון לגילוי קשיים התפתחותיים בגיל הרך.

לאחר מכן, תערך פגישת הורים בה נעמיק בהיכרות, בסיבה לפנייתכם לאבחון ובקשיים כפי שאותרו בשאלון גילוי רך. חשוב מאוד לצרף מסמכים רפואיים, סיכומי אבחון קודמים ודו"חות ממטפלים אחרים, במידה וקיימים וכן, סרטוני וידאו ביתיים.

בשלב הבא בדרך כלל יתקיימו שני מפגשים עם הילד בהם יועבר האבחון הפורמלי. 

חשוב לי שהאבחון ישקף ככל הניתן את יכולותיו של ילדכם ולשמור על חוויה חיובית עבור הילד, לכן לעיתים עולה הצורך במפגשי אבחון נוספים. למשל במקרים של ילד ביישן במיוחד, או שמתקשה לשתף פעולה, נוסיף מפגש/ים על מנת לסיים את האבחון במלואו. במקרים אחרים עולה הצורך לערוך תצפית בגן בנוסף על דיווחי הגננת. 

לסיכום התהליך האבחוני, נערוך מפגש נוסף עם ההורים ללא הילד/ה, בו אמסור לכם את תוצאות האבחון והמלצותיי הטיפוליות והחינוכיות. תוצאות האבחון וההמלצות ימסרו לכם גם בדו"ח כתוב אותו תוכלו להגיש במידת הצורך לועדת זכאות ואיפיון (שילוב ו/או השמה), לגננת, לבית הספר, לביטוח לאומי וכו'. הדו"ח תקף ומוכר על ידי רשויות המדינה השונות ועומד בקריטריונים הדרושים על פי חוקי משרד הבריאות והחינוך.

Success! Message received.

תמונה של אורית רובין בן חיים
נגישות

אורית רובין בן חיים
פסיכולוגית התפתחותית מומחית

טיפול פסיכולוגי רגשי לילדים I קבוצות למיומנויות חברתיות

  אבחונים פסיכולוגים I הדרכת הורים I ייעוץ גמילה מחיתולים

גילוי רך - גילוי קשיים התפתחותיים בגיל הרך

bottom of page