מה זה גילוי רך?
  גילוי רך הוא מיזם חברתי-מניעתי ייחודי למען התפתחות הילד, בניהולה של אורית רובין בן חיים, פסיכולוגית התפתחותית מומחית, שמטרתו להקל על הורים לגלות מוקדם ככל האפשר קשיים התפתחותיים אצל ילדם ולטפל בהם באופן המדוייק ביותר.

  התהליך מתקיים באופן מקוון ומתבסס על שאלונים מקצועיים, סרטוני וידאו ביתיים וחומרים נוספים אשר מנותחים על ידי פסיכולוגית התפתחותית במטרה לגלות קשיים הדורשים התערבות מקצועית.

  למה חשוב לטפל מוקדם?
  כל המחקרים מצביעים באופן חד משמעי על כך שככל שמקדימים לטפל בקשיים התפתחותיים, כך הטיפול אפקטיבי יותר ונמנעת התפתחות של קשיים נילווים. התפתחות של ילדים היא כמו פירמידה: יכולת אחת מתבססת ומשפיעה על יכולת אחרת ובנוסף, קושי בתחום אחד יכול להשפיע וליצור קשיים בתחומים אחרים. ככל שנקדים לטפל, כך נוכל לעזור לילד שלנו לצלוח מהר יותר את הקושי ולשוב למסלול התפתחות אופטימלי.

  מאיזה גיל ניתן לאבחן קשיים אצל ילדים? אמרו לי שאי אפשר לאבחן ילדים מתחת לגיל 3. זה נכון?
  ממש לא! אבחון התפתחותי מתאים גם לתינוקות קטנים. ספציפית, גילוי רך מותאם לגילוי קשיים בקרב תינוקות ועד גיל 6 שנים.

  מי עורך את תהליך גילוי הקשיים בגילוי רך?
  את התהליך עורכת אורית רובין בן חיים, פסיכולוגית התפתחותית מומחית לילדים בגיל הרך. בעלת נסיון רב בעבודה במכון להתפתחות הילד, בשירות פסיכולוגי חינוכי-התפתחותי, בגני ילדים בחינוך הרגיל והמיוחד, במעונות יום ובקליניקה פרטית. 

  האם בסיום התהליך בגילוי רך אוכל לקבל תשובה שאין צורך בפנייה לאיש מקצוע?
  בהחלט! ישנם אתגרים התפתחותיים שאינם דורשים התערבות, אלא תהליכי בשלות שמתרחשים בעצמם. את האתגרים האלה הילד והוריו יצלחו ככל שהילד יגדל ויבשיל. ייתכנו מצבים שאציע להורים להשאר במעקב ולפנות לאיש מקצוע במידת הצורך, רק לאחר זמן מה. 

  מי הם אנשי המקצוע אליהם ניתן לפנות בעקבות התהליך בגילוי רך?
  ההפניות מגילוי רך יהיו בעיקר לצוות רב מקצועי המומחים בהתפתחות הילד: רופא התפתחותי, נוירולוג ילדים, פסיכיאטר ילדים, קלינאות תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה ופסיכולוג התפתחותי.

   

  איך מתחילים את התהליך?

  ראשית, יש למלא את הטופס עם פרטייך האישיים והקישור לשאלון גילוי רך יגיע אליך למייל. לאחר שתשלחו את השאלון ושאר החומרים אלינו, אל תשכחו לשלם עליו. התהליך ייחל רק לאחר ביצוע התשלום.

  במה שונה התהליך בגילוי רך מהתהליך במכונים להתפתחות הילד?
  למעשה מדובר בתהליך דומה לתהליך הסינון המקדים שנערך במכונים עם כמה הבדלים:
  1.התהליך בגילוי רך מפורט מאוד, כולל שימוש בסרטוני וידאו ביתיים ומקיף תחומים שאינם תמיד נכללים בשאלונים הסטנדרטיים של המכונים. 
  2.השירות מהיר מאוד, אינו דורש כל בירוקרטיה. במקום לפנות לרופא הילדים, למלא שאלונים, לפקסס אותם, להמתין מספר שבועות לתשובה, התהליך אצלנו אורך 48 שעות בלבד מבלי לצאת מהבית.
  3.השירות נערך באופן פרטי וחסוי. אף אחד אחר לא צריך בשלב הזה לדעת שאתם בודקים האם יש קשיים.


  האם הפנייה לגילוי רך תחליף פנייה להתפתחות הילד?
  לא בהכרח. במידה ובתהליך איתור הקשיים אצלנו יעלה הצורך באבחון לילדכם, תקבלו מפסיכולוגית גילוי רך מכתב הפנייה לאיש המקצוע המתאים ביותר, ואתם תוכלו לבחור האם לעבור את האבחון באופן ציבורי או פרטי, בהתפתחות הילד או בקהילה. . מכתב ההפנייה ימקד עבור איש המקצוע שיפגוש אתכם את הקשיים ויקל על המשך האבחון באופן מדוייק יותר.

  אני גננת ויש לי בגן ילד שהייתי רוצה להפנות לאבחון. האם אפשרי להפנות לגילוי רך?
  בהחלט! אחת המטרות המרכזיות של גילוי רך היא להקל על הגננות את המשימה המורכבת הזו של הפניית ההורים לאבחון. תוכלו להעלות בפני ההורים את הקשיים שאתן רואות בגן ולהציע להם לבדוק האם יש צורך באבחון באמצעות גילוי רך. שילחו להורים הודעה עם הקישור לאתר גילוי רך והם יוכלו כבר להמשיך מכאן.
  www.oritherapy.com/development


  כיצד ניתן לקבוע האם יש צורך בפנייה לאיש מקצוע מבלי לפגוש את הילד/ה?
  תהליך גילוי הקשיים בגילוי רך מבוסס על דיווחי ההורים מבלי לפגוש את הילד, בדומה לתהליך הסינון שנערך במכונים להתפתחות הילד. אנו עושים שימוש בשאלונים מפורטים מאוד אשר מקיפים את כל תחומי ההתפתחות מתקופת ההריון ועד היום וסרטוני וידאו ביתיים. כלים אלה מאפשרים איתור קשיים התפתחותיים ברמת ביטחון גבוהה. השאלון מכיל גם חלקים פתוחים למילוי במלל חופשי, על מנת שתוכלו לדייק ולתאר את ילדכם במילים שלכם. ככל שתרחיבו את המענה ותפרטו יותר, כך מידת הדיוק בגילוי הקשיים תשתפר. במידה ויגיע לידנו שאלון שאנו חשים שאינו מפורט דייו, אנו ניצור עמכם קשר להשלמת הפרטים.

  יש משהו שמטריד אותי בקשר לילד שלי. אמא שלי חושבת שאין לי מה לדאוג. רופא הילדים אמר לחכות.

  האם כדאי לפנות בכל זאת?
  בהחלט! טווח הנורמה של ההתפתחות הוא רחב, לכן הסביבה נוטה פעמים רבות לנרמל. רופאי הילדים לא תמיד מצליחים לתת מענה התפתחותי מעמיק במסגרת התורים הרגילים בקופת החולים. אם יש בלבכם דאגה, חבל להמתין עם זה. לאחר תהליך קצר וממוקד בגילוי רך תגלו האם דאגתם לחינם או שתחושת הבטן שלכם מוצדקת.

  אנחנו ההורים לא מרגישים שיש בעיה אבל הגננת מתארת קשיים בגן. האם כדאי לפנות?
  בהחלט! הגן מזמן התמודדויות שונות מאוד עבור הילד מאלה של הבית. מה עוד שהגננת רואה את ילדכם ביחס לקבוצת הילדים האחרים שבגן ומסיבה כלשהי הוא בולט לה בקשייו. חשוב להבין מהגננת מה היא רואה בגן, באילו תחומים באים לידי ביטוי הקשיים בגן, כדי שתוכלו לדווח על כך בשאלון של גילוי רך.


  האם התהליך בגילוי רך כולל את דיווחי הגננת?
  התהליך בגילוי רך כולל פרק שאלות על תפקוד הילד בגן. את השאלות האלה ממלאים ההורים על סמך דיווחי הגננת, לכן חשוב שתמלאו את השאלון לאחר שהבנתם מהגננת את הקשיים של ילדכם בגן. ישנה גם אפשרות לשלוח לגננת קישור לשאלון דיגיטלי נפרד שיגיע ישירות לגילוי רך אחרי שהיא תמלא אותו. 

  קיבלתי את מכתב התשובה מגילוי רך ויש לי שאלה. האם אוכל לשוחח אתכם?
  בודאי! אנחנו עומדים לרשותכם תמיד בטלפון 052-2299255

  כיצד מתבצע התשלום לתהליך בגילוי רך?
  התשלום מתבצע בכרטיס אשראי דרך אתר האינטרנט. ניתן לבצע העברה בנקאית או לשלם באחת האפליקציות הסלולריות (ביט, פפר, פייבוקס) בתיאום טלפוני/ מייל מראש 052-2299255 / gilooy.rach@gmail.com.

  סיפור אמיתי...

  יונתן הגיע אלי לקליניקה כשהיה בן 4. ילדון קטן, עם עוצמות גדולות. ילדון בן 4 ש"מפרק" את הגן, שתוקף את המבוגרים, את הילדים ואת עצמו. ילדון בן 4 שכמעט כולם סביבו מפחדים ממנו, חסרי אונים מולו ולא מצליחים להתמודד ולעזור לו.הוריו הגיעו אלי כשהייאוש ניבט מעיניהם. "מה יש לילד שלנו? הוא משוגע? הוא יהיה בסדר?" פסיכולוגית הגן דיברה עם ההורים על קשיים בויסות: על רגישות גבוהה לרעשים, על צורך מוגבר במגע פיזי חזק, על צורך בתנועה. היא דיברה איתם על קשב וריכוז: על התנועתיות, האימפולסיביות, על הקושי לעצור לפני שהוא מגיב. היא המליצה להם על טיפול הורה-ילד שיעזור להם להבין את יונתן טוב יותר ויעזור ליחסים ביניהם.יונתן הגיע אלי אחרי שהיה כבר שנה בטיפול מצויין של מרפאה בעיסוק, אבל כבר אחרי שיחת ההיכרות הראשונה עם ההורים וקריאת השאלונים ההתפתחותיים שהם מילאו אצלי, היה ברור שיש פה הרבה מעבר לקשיים בויסות החושי, קשיי קשב וריכוז וקשיים רגשיים.התחלנו טיפול ממוקד תקשורת. יונתן ילד נבון כל כך, סקרן, רגיש ועשיר. הוא לא מהילדים שקל לאבחן אצלם הפרעת תקשורת. אבל בתוך הקשר הטיפולי איתו ועם הוריו, ראיתי בצורה ברורה את מה שכבר העלו השאלונים. יונתן על הרצף האוטיסטי. לקח עוד זמן עד שניתן היה להעניק לו את האבחנה הרשמית, אבל הטיפול התחיל מהרגע הראשון:* טיפול הורה-ילד ממוקד תקשורת* עבודה טיפולית אינטנסיבית עם ההורים* הדרכה פסיכולוגית לצוות הגן* שיבוץ בגן טרום חובה עם גננת מתאימה יותר וסייעת צמודה* הפנייה לפסיכיאטר ילדים להשלמת האבחון והטיפול* הפנייה לטיפול קלינאית תקשורתהתוצאות לא איחרו לבוא..יונתן והוריו עברו דרך מרשימה ביותר, שהחלה בחוסר ודאות משווע ומצוקה אדירה שלהם ושל המערכת כולה. הם החלו לטפל בו כבר לפני גיל 3! אבל הטיפול לא היה מדוייק ושלם. הוא לא היה ממוקד תקשורת והוא לא היה אצל איש המקצוע הנכון! לא היתה לו את כל מעטפת התמיכה. יונתן הוא ילד שניתן היה לאתר אותו אפילו שלוש שנים קודם ולמנוע ממנו ומהוריו סבל רב.היום יונתן בכיתה א', לומד בכיתה רגילה, עם אותה הסייעת שמלווה אותו מגיל 4. הוא משתלב מקסים, כבר אין בעיות התנהגות בכלל. הוא הולך לחוג ג'ודו, נפגש עם ילדים אחר הצהריים והוא למד להתחשב ולקחת בחשבון את האחר, אפילו שזה לא נלמד אצלו באופן טבעי וספונטני, אלא בזכות עבודה קשה. מה היה מצבו אם הם היו מגיעים מוקדם יותר? קשה באמת לדעת, אבל לי אין ספק שהדרך שלהם היתה קלה ומהירה יותר.

  איך נולד הרעיון למיזם גילוי רך?

  שמי אורית רובין בן חיים, מנהלת גילוי רך- מיזם חברתי מניעתי למען התפתחות הילד. במקצועי אני פסיכולוגית התפתחותית מומחית לילדים בגיל הרך ובעצמי אמא לארבעה.
  אני חושבת שמהרגע שהפכתי לאמא בשנת 2007, בהיותי פסיכולוגית צעירה בראשית דרכה, התחלתי להבין ולחוות על בשרי את הבדידות שההורים היום מתנהלים בה ומגדלים בה את הילדים שלנו. אנחנו חיים מדאגה לדאגה ולא תמיד ברור לנו היכן עובר הגבול בין אתגרים התפתחותיים נורמטיביים לקשיים שדורשים טיפול מקצועי. 
  אז הצעד הראשון בשנת 2012 היה להרחיב את מהותו של "גן דן דינה" גן הילדים הותיק של אמי דינה רובין, ולהקים כחלק בלתי נפרד ממנו את "בייבי דינה" - מרכז לאמהות בהריון ולאחר לידה. מקום שאפשר לנוח בו, לאכול בריא, להיות יחד, להתעמל ולהתייעץ. זו היתה ההתחלה... 
  במקביל נולדה גם אמאלה שאלות - תשובות לאמהות עם הרבה שאלות". זו היתה קבוצת פייסבוק עם צוות של מעל 20 מומחיות ונשות מקצוע ממגוון תחומים שגייסתי, עמדנו יחד במהלך מספר שנים לרשותן של יותר מ20 אלף אמהות מודאגות, ענינו לאלפי שאלותיהן והפנינו אותן לאנשי מקצוע בהתאם לצורך.
  במקביל כמובן, העבודה שלי כפסיכולוגית במכון להתפתחות הילד, בשירות הפסיכולוגי החינוכי, בגני ילדים ובקליניקה חידדה לי את הנקודה הכואבת: ילדים מאובחנים היום מאוחר מדי! גם אם הורה מגיע לאבחון עם ילדו כבר בגיל 3, אבל הוא מספר לי על סימנים שהדאיגו אותו עוד מגיל שנה והוא לא ידע למי עליו לפנות ואם יש צורך בכלל, מבחינתי זה מאוחר. זה פספוס של זמן טיפול יקר. חבל על כל יום שתינוק, פעוט או ילד נתקעים במסלול ההתפתחותי שלהם, מפתחים עוד קשיים נילווים וחווים קושי, פגיעה בתחושת המסוגלות שלהם ובדימוי העצמי. 
  מכאן, הדרך ללידת גילוי רך היתה קצרה. 
  גילוי רך מטרתו קודם כל להפיג את הבדידות ההורית, לעזור להורים לקבל מענה לדאגותיהם, להפנות אותם לכתובת הנכונה והמדוייקת ביותר עבורם וכך להקדים את גיל האבחון והטיפול ככל שניתן על מנת שהילדים שלנו ישובו מהר ככל שניתן אל המסלול ההתפתחותי האופטימלי עבורם.

  גננת יקרה, אנחנו איתך...
  כל שנה את מתמודדת מחדש עם הקושי הזה. קצת אחרי תחילת השנה, אחרי החגים, אחרי שהילדים כבר הסתגלו לגן ואפשר לראות טוב יותר את הקשיים, ההתלבטויות שלך מתחילות... איך לומר להורים? מה לומר להם? מה להמליץ להם? לאן להפנות אותם? איך הם יגיבו? ואם הם יתנגדו? יכעסו? ואולי באמת הקושי שלו לא כל כך נורא? אולי אפשר לחכות עם זה?הרבה גננות אומרות לי שאסור להן לומר דבר להורים. אז בואו נעשה קצת סדר:גננות, זוהי חובתכן המקצועית לדווח להורים על תפקודו של הילד בגן. אם ילד מסויים בולט לכן בתוך הקבוצה, חובתכן להתייחס לזה. מה אסור לכן? אסור לאבחן ולומר שהילד עם הפרעת קשב/אוטיזם/ עיכוב שפתי/סרבול מוטורי או כל אבחנה רפואית אחרת. מותר לכן בהחלט לתאר את התנהגותו: קשה לו לשבת במפגש, הוא משחק בעיקר לבד, הוא לא מטפס על המתקנים, נופל הרבה, לא ניגש לשולחן היצירה, זקוק להסבר נוסף, מרביץ, לא משתתף וכו'.נכון, לומר את הדברים האלה להורים זה לא פשוט. זה קשה ומורכב. לא כל ההורים מסוגלים לשמוע את זה, חלקם צריכים זמן לעכל. הרבה הורים ישאלו שאלות חשובות כדי להבין יותר וזה יעמיד אותך כגננת במצב מאתגר, הם לא יאהבו לשמוע את דבריך, אולי אפילו יכעסו עליך. אבל... אין מנוס! זה חלק מהתפקיד. את חייבת להציף בפניהם את הקשיים של הילד שלהם ולעזור להם לפנות לכתובת המקצועית המתאימה, עם הרבה אמפטיה ורצון לעזור.גילוי רך יכול לעזור לך כגננת בהתמודדות הזו. תוכלי לתאר להורים את מה שאת רואה בגן ולהציע להם לפנות אלינו, כדי שנפנה אותם לכתובת המדוייקת ביותר. גילוי רך מרכך עבורך ועבור ההורה את הפנייה לאבחון ולטיפול מוקדם ככל האפשר. אנחנו מפצירים בך לא לחכות שכבר יפנו את הילד בשנה הבאה/בגן עירייה/בגן חובה.  כבר השנה, בגן הפרטי, זה אף פעם לא מוקדם מדי לאתר קושי! תתקשרי אלינו לגילוי רך ותוכלי להתייעץ איתנו לגבי הילדים שמדאיגים אותך.

  לקבלת שאלון גילוי רך

  אורית רובין בן חיים

  פסיכולוגית התפתחותית מומחית

  מנהלת גילוי רך - גילוי קשיים התפתחותיים בגיל הרך

  טיפול פסיכולוגי רגשי לילדים I קבוצות למיומנויות חברתיות

    אבחונים פסיכולוגים I הדרכת הורים I ייעוץ גמילה מחיתולים

  גילוי רך - גילוי קשיים התפתחותיים בגיל הרך

  052-2299255

  הוד השרון

  אורית רובין בן-חיים

  פסיכולוגית התפתחותית מומחית

  גילוי רך