איך לתמוך נכון בהתפתחות התינוק? 

מאת: דבי גרוס דולב, מדריכה להתפתחות תינוקות

השנה הראשונה לחיים היא קסם מתמשך שייזכר לנצח בליבכם ויונצח בגו התינוק כילד על הרגליו,

יכולותיו והפוטנציאל שלו. לנו, ההורים, יש השפעה מכרעת על התפתחות התינוק ולכן כדאי תמיד לדעת את כל

שניתן לדעת על שלבי ההתפתחות אותם עובר תינוקכם וללמוד אם וכיצד תוכלו לעזור ולתמוך בהתפתחותו.התבוננו בהתפתחותו של תינוקכם, וודאו שהתהליכים אכן מתרחשים על פי הסדר הנכון ועל פי התנועה הנכונה ובכך תאפשרו לו בטחון בגופו, יציבה נכונה ויכולות רבות אחרות. אז למה להיות קטנוניים, אתם שואלים? מה זה משנה איך הוא זוחל ומה הוא עשה קודם, התיישב או נעמד?

ישנה חוקיות קבועה בהתפתחות התינוק וישנה חשיבות מכרעת לכך שהתינוק יעבור דרך כל שלבי ההתפתחות ואף ישהה ויממש היטב כל שלב ושלב.ישנה תמיד סיבה לכך שתינוק מדלג על שלב התפתחותי מסוים או מבצע אותו באופן משובש, הסיבות יכולות להיות רבות ומגוונת. החל משלב קודם שהתרחש באופן לא מאורגן או בקשיים מוטורים שלא אובחנו כגון טונוס שרירים נמוך, מתח שרירים גבוה, חוסר תנועתיות מספקת של קבוצת שרירים וסיבות נוספות.

 

אז מהו הסדר הנכון להתפתחות המוטורית?

התפתחות התינוק מורכבת משלבים רבים המורכבים מתתי שלבים רבים ומיכולות המבוססות על אלה שקדמו להן.

1. השכיבה על הבטן - הכל מתחיל פה! יכולתו של התינוק לשכב על הבטן בנינוחות מהווה את בסיס ההתפתחות הסנסו-מוטורית.שכיבה על הבטן מורכבת מיכולתם של השרירים הכופפים (שרירי הגוף האחוריים) להיות במצב של כפיפה, יכולת הגב להיות ארוך ועגול ויכולתה של הבטן להיות רפויה ומשוחררת. מתוך השכיבה על הבטן ובעזרת כוחות הקרקע יתחיל התינוק להתרומם, להזדקף, לחזק את חגורת הכתפיים ולפתח את הבסיס ליכולות העתידיות. תינוק שלא מורגל לשכב על הבטן עלול להתקשות עם שלבי ההתפתחות הבאים.

2. הרמת הראש - היא פועל יוצא של שכיבה נינוחה על הבטן. לאחר שהתינוק מסתגל לשכיבה על הבטן הוא מתחיל באופן טבעי להתחיל ולהזדקף. הרמת הראש מתבצעת תחילה רק דרך שרירי הצוואר ומתרחשת לפרקי זמן קצרים של שניות בודדות ולאט לאט מתחילות כל חוליות עמוד השדרה להשתתף במאמץ, להתנגד לכוח הכובד ולהגיע לזקיפה מלאה המאפשרת הרמת ראש גבוהה כך שכל בית החזה מתנתק מהרצפה. עד גיל 3-4 חודשים נצפה להרמת ראש כזאת.לצורך תמיכה ומימוש מלא של הפעולה באות הידיים לעזר, והתינוק אמור להישען על מרפקיו כשהן מונחים על הרצפה ברוחב הכתפיים פחות או יותר. אי השענות על המרפקים והמצאות מרובה בתנוחת "אווירון" תהווה בד"כ מכשול בהרמת הראש ותצביע על מתח רב בשרירי החזה.

3. שכיבה על צידי הגוף- שלב התפתחותי עליו לא נותנים בד"כ את הדעת אבל מהווה אף הוא תחנה חשובה בהתפתחות התינוק .שכיבה על הצד מעודדת קירוב ידיים לקו האמצע, גורמת להתארכות הגב ומכאן גם לשכיבה נינוחה יותר על הבטן, מעודדת התהפכות מהגב לבטן ובכלל נותנת לתינוק הצעיר מקום של כינוס ובטחון.

4. התהפכויות- אין חשיבות או חוקיות לגבי הצד אליו מתהפכים קודם אבל חשוב שההתהפכויות או סימנים מתקדמים לכך יתרחשו עד גיל חצי שנה.יכולות ההתהפכות מורכבות מכל מה שגופו של התינוק למד בשלבים המוקדמים יותר ולכן כשיש עיכוב בהתהפכות יש לברר תחילה מה השתבש בשלבים הקודמים ולהקדים ולטפל בשיבוש זה. בתחילה יתבצעו ההתהפכויות בהיסוס ובתדירות נמוכה אבל ככל שתגדל מיומנותו של התינוק כך ילכו ויתרבו עד שיהפכו לחלק מהרפרטואר התנועתי של התינוק.ישנה דרך נכונה אחת להתהפכות התינוק וביצועה בדרך משובשת מצביע פעמים רבות על קושי תנועתי קטן שכדאי לתת עליו את הדעת.

5. זחילת גחון- מורכבת מתנועה של יד ורגל נגדית, נקראת גם זחילת אינדיאני או זחילת חייל. לא כל התינוקות זוחלים זחילת גחון ודילוג על שלב זה אינו מהווה בעיתיות בהתפתחות המאוחרת, יחד עם זאת זחילת גחון מלמדת את הגוף יכולות חשובות של קואורדינציה ועבודה של יד ורגל נגדית.

6. עלייה על 6, זחילה והתיישבות- שלבים אלה מתרחשים בגיל שבין 6- 10 חודשים.תחילה יעלה התינוק על 6 (ידיים, ברכיים וכפות רגליים על הרצפה) ויתחיל לעשות "רוקינג"- נענוע של הגוף קדימה ואחורה למציאת שיווי המשקל. לאחר העלייה על 6 יכולות להתחיל זחילה או התיישבות, אין חשיבות לסדר הדברים אבל חשוב לראות שאין התקבעות והשתהות ארוכה באחד מהם.יש משמעות לכך שהתינוק ישהה זמן ממושך בזחילת 6 ובכך יחזק את חגורת הכתפיים ואת יכולות העברת המשקל, הקואורדינציה ומיומנויות נוספות.

7. עמידה- אמורה להתרחש בין גיל 10- 12 חודשים, בתחילה נעמד התינוק על ברכיו ולאחר מכן, בעזרת רהיטים, נעמד על רגליו. עמידה עצמאית היא תהליך ממושך שדורש מהתינוק יכולות אדירות של שיווי משקל ואומץ, חשוב לא להכניס לחץ בשלב זה ולאפשר לתינוק למצוא את הזמן הנכון לו להתחלת ההליכה.

8. הליכה- הליכה עצמאית תתרחש עד גיל שנה וחצי לכל היותר אלא אם כן יש קושי מוטורי. מדובר בתהליך הדרגתי, ממושך ודרמטי וחשוב של מעבר משהייה על 6 נקודות אחיזה לשתי נקודות- כפות רגליו של התינוק.תהליך ביסוס ההליכה ימשך עד גיל מאוחר הרבה יותר וכמו כל שלבי ההתפתחות יתבסס על כל היכולות אותן למד התינוק עד כה.

 

על מנת שהתפתחותו תתבצע בדרך הטובה והמאורגנת ביותר חשוב לתת לתינוק סביבה התפתחותית מאתגרת, טבעית וטובה.

• כדאי לאפשר לתינוק לשהות זמן ממושך על הרצפה, תחילה על מזרון פעילות ולאחר מכן על הרצפה החשופה.

• כדאי להימנע משימוש רב בטרמפולינות או במשטחים מוטים המחזקים את שרירי הבטן במקום להרפות אותם.

•כדאי שסביבתו של התינוק לא תהיה עמוסה על מנת למנוע הצפה חושית.

• חשוב מאוד לא להושיב את התינוק לפני שלמד לעשות זאת בעצמו דרך עמידה על 6. התיישבות בעגלה אינה התיישבות תקינה.

• חשוב לתת את הדעת ולטפל בשיבושי תנועה או בדילוג על שלבים התפתחותיים על מנת שלא יגרמו לתינוקם קשיים בהמשך דרכו.

 

באהבה,

דבי גרוס דולב - ינוקט, יועצת אמא'לה שאלות

http://www.yanukat.net/

 

טיפול פסיכולוגי רגשי לילדים I קבוצות למיומנויות חברתיות

  אבחונים פסיכולוגים I הדרכת הורים I ייעוץ גמילה מחיתולים

גילוי רך - גילוי קשיים התפתחותיים בגיל הרך

אורית רובין בן חיים

פסיכולוגית התפתחותית מומחית

לוגו גילוי רך צבעוני רקע שחור.png

צרו קשר

אורית רובין בן-חיים

פסיכולוגית התפתחותית מומחית

052-2299255

הוד השרון