למה חשוב לחזק את חגורת הכתפיים אצל תינוקות ואיך עושים את זה?
מאת: דבי גרוס דולב, מדריכה להתפתחות תינוקות

 

הורים לתינוקות בגיל הרך לא מפסיקים לשמוע על חגורת הכתפיים וכמה חשוב לחזק אותה.

אבל איך אפשר בכלל להבחין בבעיה בחגורת הכתפיים ואיך היא עלולה להשפיע על הילדים

שלנו בעתיד? "כל העולם על הכתפיים שלי", אנחנו ממלמלים לפעמים, במיוחד בתפקידנו כהורים.

אבל מה יש שם בכתפיים האלה שמחזיק כל כך הרבה, ולמה הן כל כך חשובות?

אם יש לכם תינוק בוודאי שמעתם לא פעם, שחשוב לחזק לו את חגורת הכתפיים, ולוודא שאין בה חולשה.


ראשית, מהי בכלל חגורת הכתפיים?
מדובר במערכת שרירים שפרוסה בין כתף אחת לשנייה ואחראית על תנועות ופעולות שונות של גוף האדם. אם במקרה של אדם מבוגר, הכתפיים חשובות, הרי שבמקרה של תינוקות הן חשובות אפילו יותר. בחודשים הראשונים חגורת הכתפיים אחראית על פעולת הרמת הראש וההזדקפות ההדרגתית של פלג גופו העליון של התינוק, מאוחר יותר תשפיע גם על הזחילה, ובגילאים מאוחרים יותר על פעולות שונות ומגוונות מהחזקת עפרון ועד יכולות ספורטיביות מתקדמות.

לכן, חגורת כתפיים חזקה ויציבה מהווה נקודת פתיחה חשובה להמשך ההתפתחות המוטורית של התינוק ולמימוש השלבים ההתפתחותיים העתידיים. חגורת כתפיים חלשה תבוא לידי ביטוי בדרך כלל בקושי בהרמת הראש, קושי בהשענות על המרפקים בשכיבה על הבטן ומכאן גם קושי בזחילה.
קשיים שמתחילים מחגורת הכתפיים יכולים לבוא לידי ביטוי מאוחר יותר בגילאי הילדות המתקדמים גם במוטוריקה עדינה, ביציבה ובמוטוריקה גסה. לכן חשוב מאוד לשים לב לקושי כזה ולטפל בו, כבר כשאנחנו מבחינים לראשונה בבעיה. חיזוק חגורת הכתפיים תיצור הזדמנות התפתחותית טובה לתינוק ותאפשר לו לחזק את שריריו ולבסס את התפתחותו המוטורית.

עד גיל 3-4 חודשים אנו מצפים שהתינוק יתחיל להרים את ראשו בשכיבה על הבטן, תחילה רק דרך שרירי הצוואר ולאט לאט ישתתפו במאמץ כל שרירי הגב, השרירים הזוקפים. עם התקדמות תהליך הרמת הראש תתחיל גם השענות על המרפקים ובהמשך, עד גיל 6 חודשים יתחילו גם המרפקים להתיישר לקראת זחילה.
כשתהליכים אלה אינם מתממשים , מלווים בקושי רב או מתחילים בעיכוב ניכר, כדאי לבדוק האם מדובר בחגורת כתפיים חלשה. אם וכאשר אובחן התינוק כבעל חגורת כתפיים חלשה חשוב לתרגל איתו בבית באופן יומיומי תרגילים לחיזוק חגורת הכתפיים על מנת לתמוך בהתפתחותו וכדי למנוע שיבושים עתידיים הקשורים לקושי זה.

 

אז איך אפשר לסייע לתינוק בחיזוק חגורת הכתפיים? הנה כמה תרגילים לא מסובכים.


1. בשכיבה על הבטן ללחוץ כנגד הרצפה את השוקיים, ירכיים והטוסיק של התינוק ולשהות מספר שניות בכל מקום. תרגיל זה גורם להתרוממות והתחזקות פלג גוף עליון על ידי מתן עוגן בפלג הגוף התחתון.

2. להחזיק את התינוק באזור בית השחי עם הפנים קדימה ולהטות אותו בזווית של כ-30 מעלות קדימה כך שראשו מוטה מעט לאחור ורגליו קדימה. תרגיל זה משתמש ברפלקס שיווי המשקל וגורם לתינוק להתנגד לכוח הכובד ובכך להפעיל את שרירי הכתפיים והצוואר כהתנגדות לזווית התנועה.

3. על כדור פיזיו, להניח את התינוק על הבטן ולאחוז מאחור בירכיו, לגלגל את הכדור קדימה ואחורה. כשמגלגלים לאחור, להגדיל את זווית התנועה כך שהתינוק יאלץ להתרומם מעט מעם הכדור ולזקוף את ראשו.

4. בשכיבה על הבטן, לרכון מאחורי התינוק ,לסדר את המרפקים ברוחב הכתפיים, לאחוז שם ובעזרת הפה לנשק ולדגדג את אזור העורף. תרגיל זה מסמן את האזור שצריך להתאמץ להרמת הראש ומסיח את דעת התינוק מהמאמץ שבהרמת הראש.

בכל מקרה של ספק בחוזק חגורת הכתפיים של תינוקכם כדי להתייעץ עם איש מקצוע ובכך לאפשר לתינוקכם לממש את תחילתה של התפתחותו המוטורית בדרך הנכונה, הקלה והאיכותית ביותר.

באהבה,
דבי גרוס דולב - ינוקט http://www.yanukat.net/
מדריכה להתפתחות תינוקות 

יועצת באמא'לה שאלות

 

טיפול פסיכולוגי רגשי לילדים I קבוצות למיומנויות חברתיות

  אבחונים פסיכולוגים I הדרכת הורים I ייעוץ גמילה מחיתולים

גילוי רך - גילוי קשיים התפתחותיים בגיל הרך

אורית רובין בן חיים

פסיכולוגית התפתחותית מומחית

לוגו גילוי רך צבעוני רקע שחור.png

צרו קשר

אורית רובין בן-חיים

פסיכולוגית התפתחותית מומחית

052-2299255

הוד השרון