איך מתמודדים עם פחדי לילה של ילדים?

מאת: אורית רובין בן-חיים, פסיכולוגית התפתחותית מומחית

שעת ערב לפני השינה, אלה, בתי בת השלוש ותשעה חודשים שוכבת במיטה, אני נושקת לה נשיקת לילה טוב והיא אומרת לי עם דמעות בעיניים: "אמא, אני נורא מפחדת". "ממה?" אני שואלת והיא משיבה: "מהמכשפה". -"באמת? יש פה מכשפה? ומה את מפחדת שהיא תעשה?" -היא תבוא לכאן עם העגלה שלה ותיקח אותי." –"אה, יש לה עגלה? איפה היא תחנה את העגלה שלה?" שאלתי

אותה, -"הנה, כאן ליד הארון." –"ולאן היא תיקח אותך?" –"ליער של האגדות. ושם היא תשים אותי בכלוב." –"אוי. זה נשמע באמת לא נעים. ואיך תצאי משם?" –"את תבואי ותוציאי אותי." –"ברור שאני אבוא. ואולי תוכלי לקרוא לי לפני שתגיעו ליער? אולי כשתהיי עדיין במיטה?" אלה חייכה מאוזן לאוזן ושאלה: "ואת תשמעי, אמא?" –"בוודאי שאני אשמע. אמא תמיד שומעת". אלה הנהנה בראשה ומייד שקעה בשינה שלווה.

ילדים בגיל הרך מפחדים מכל מיני דברים... הם מפחדים מהחושך, מחלומות רעים, מחיות מפחידות וממפלצות. רוב הפחדים הלא ראציונליים האלה הם פחדים התפתחותיים אופייניים לגיל ונובעים מעירוב בין מציאות ודמיון, והם דועכים ופוחתים משמעותית סביב גיל 5-6, אבל עד אז מה עושים כדי להרגיע את הפחד ולהתמודד איתו? 

הנה כמה רעיונות:

• לא לזלזל בפחד – נורא קשה לנו ההורים לשתף פעולה עם ילדנו ולהרגיע אותו ממש כשמדובר בפחד לא הגיוני. לנו ברור שאין ממה לפחד, אין מפלצות ואין אריות טורפים בבית ונורא קשה לנו להתייחס אל הפחד שלו כממשי, אבל האמת? זה מה שבכל זאת צריך לעשות. התייחסו אל הפחד כממשי ואמיתי. אין טעם לנסות לשכנע שאין מפלצות.

• דברו עם הילד על הפחד - בררו עם הילד מה בדיוק מפחיד אותו. אל תחששו שעצם השיחה המפורטת על הנושא תגביר את הפחד, ההיפך הוא הנכון. ככל שתשוחחו יותר והילד יצור תמונה מפורטת יותר בעזרתכם, כך תתקרבו אל מושא הפחד, תוכלו להפוך אותו למוכר יותר ופחות מאיים ואף למצוא בו נקודות תורפה. כך גם תוכלו למצוא יחד עם הילד פתרונות שמתאימים לו להתמודדות עם הפחד.

• אמא ואבא שומרים עליך תמיד – הילד שלכם זקוק להגנה שלכם, גם במציאות אך גם בעולם הדמיון. גם ביום וגם בלילה. הבהירו לילד שאתם תמיד תמיד תשמרו עליו ותגנו עליו מפני כל מפלצת וחיה רעה.

• מה מפחיד אותו? - בידקו מה בדיוק מפחיד את הילד. לפעמים אנחנו חושבים שאנחנו מבינים, או שברור לנו למה מפלצת היא דבר מפחיד, אבל בשיחה עם הילד אנחנו מגלים שמשהו אחר מטריד אותו. כך נוכל גם לתת מענה מדוייק יותר שירגיע את הילד.

• מציאת פתרון - בדקו עם הילד האם יש לו רעיון שיוכל לעזור לו להתמודד עם הפחד. רעיון שמגיע מהילד יהיה היעיל ביותר להתמודדותו. ובכל זאת,  אפשר לעזור לילד ולכוון אותו במציאת הפתרון. הציגו לילד את הפתרון כהצעה ולא כפתרון יחיד: "מה אתה אומר שנכין ביחד שלט לדלת נגד כניסת מפלצות? נראה לך שזה יעזור?" 

• פתרונות אפשריים שילדים אוהבים:

טקס בדיקת מפלצות לפני השינה: בודקים מתחת למיטה ובארון, מוודאים שהחלונות סגורים. מכינים יחד שלט שאוסר כניסת מפלצות אותו תולים על דלת חדר הילדים. פיזור אבקת קסמים לגירוש מפלצות, אפשר להשאיר אור קטן, כי ידוע שמפלצות באות רק בחושך, אפשר לתלות בחדר מעל המיטה לוכד חלומות רעים...

העיקר שהרעיון מקובל על הילד ונשמע לו אפקטיבי. ככל שהילד יהיה מעורב יותר בטקס, כך יהיה לו קל יותר.

 

טיפול פסיכולוגי רגשי לילדים I קבוצות למיומנויות חברתיות

  אבחונים פסיכולוגים I הדרכת הורים I ייעוץ גמילה מחיתולים

גילוי רך - גילוי קשיים התפתחותיים בגיל הרך

אורית רובין בן חיים

פסיכולוגית התפתחותית מומחית

לוגו גילוי רך צבעוני רקע שחור.png

צרו קשר

אורית רובין בן-חיים

פסיכולוגית התפתחותית מומחית

052-2299255

הוד השרון